Veľkomoravské hradisko - Neštich

Autor: Lukáš Krajčír | 19.5.2008 o 18:00 | Karma článku: 11,63 | Prečítané:  5542x

Na úpätí Malých Karpát, v katastri mesta Svätý Jur, sa nachádza v lese hradisko Neštich. S hradom Biely Kameň nemá nič spoločné. Ten sa síce tiež nachádza nad Svätým Jurom, avšak ten vznikol neskôr, v časoch arpádovského Uhorska. Na rozdiel od Bieleho Kameňa je hradisko Neštich dedičstvom, ktoré nám tu nechali naši moravskí a nitrianski predkovia z čias Veľkej Moravy.

 Hradisko Neštich predstavovalo v 9. storočí opevnený vojenský komplex, ktorý slúžil najmä v prípade nebezpečenstva. Ľudovo povedané, ak okolitým regiónom prechádzal nepriateľ, tak obyvatelia sa ukryli pred ním do hradiska. To bolo opevnené mohutným valom vysokým (5-13m). Práve tieto valy sú tam dnes najlepšie rozpoznateľné z celého komplexu. Okrem toho sú vidieť v oblasti vstupných brán zvyšky násypov, resp. základy opevnenia, ktoré sú však všade v stave pokročilého rozkladu.

V centrálnych častiach hradiska sú odkryté archeológmi nemalé časti povrchovej pôdy. Pod pôdou boli objavené zvyšky murovaných objektov (pre detailnejší opis pozri dole odkaz) s rôznymi nástrojmi a pracovnými pomôckami - hrivny, sekery, železné kliešte, hroty šípov, nákončia, ostrohy a pod.

Na základe týchto archeologických vykopávok hradisko patrí do západného karolínskeho prostredia. Výskyt rôznych nálezov dokladá osídlenie aj halštatské a najmä predveľkomoravské, pre národné dejiny obdobie pribinovského Nitrianského kniežatstva, kedy mohlo pod vplyvom "otvorených dverí ku Franskej ríši" nadobudnúť spomínané karolínske prvky. Po Vzniku Veľkej Moravy sa komplex prestaval na vojenský objekt, teda hradisko, ktoré však určite nespĺňalo také požiadavky ako Devín, Bratislava, či Nitra - že by sa mohlo jednať o sídlo kniežacej družiny. Mohlo byť však akýmsi regionálnym centrom, jedným z mnohých hradísk na dnešnej Morave a Slovensku, ktoré tvorili sústavu tak ako opevnených (vojenských), ale aj správnych centier regiónov.

Je nesporné, že aj potenciál hradiska Neštich sa prebral v časoch Uhorska. Podobne ako v prípade Devína, Nitry, či Bratislavy, ani tu neprišlo ku deštrukcii a zničeniu správnych centier novým hegemónom v karpatskej kotline, ba práve naopak - aj hradisko Neštich, i keď nepriamo, ale svojou strategickou a výhodnou lokalitou nadviazalo v časoch budovania Uhorského štátu na veľkomoravskú správu. Vybudovalo sa teda blízko nové cetrum moci - hrad Biely Kameň.


Tento balvan predstavuje akýsi vstup do komplexu hradiska. Bohužial, všetko čo sa dozviete o mieste je len to, čo vidíte napísané na fotke. Aspoň niečo, i keď si myslím že národná kultúrna pamiatka, teda objekt celoslovenského, z hľadiska dejín stretodeurópskeho významu by si určite zaslúžila aspoň informačnú tabuľu o hradisku.


Cesta na hradisko Neštich. Práve za touto zákrutou sa začína spomínaný komplex.


Archeológia odkrýva dejiny - zvyšky základov určitého objektu. Severná časť hradiska.


Okrytý objekt v pokročilejšom rozklade na južnej strane.


Ten istý objekt, pohľad na sever.


Vstupná brána, v pravo sú vidieť odryté násypy so zvyškami murív valu. Pohľad na západnú časť.


Detail murív vo vale. Sú viditeľné zvyšky malty.


To isté murivo, len z bočného pohľadu.


Južná vstupná brána. Vrpavo a vľavo je ľahko rozpoznateľá južná časť valného obranného systému.


Severná časť valu. Na svahoch a aj na hrebeni valu sú rozpoznateľné zvyšky murív.


Najlahšie rozpoznateľná časť celého komplexu - obranný valný systém lemuje celý komplex. Na fotke východné valy. Pohľad na juh.


Okryté zvyšky murív valu, resp. čelný (vertikálny) prierez valu pri vstupnej bráne na západnej strane komplexu.

Externé odkazy:
Info o hradisku

Odkazy na veľkomoravské lokality:
Mikulčice, mekka Veľkej Moravy (Popelárová)
Kostol sv. Margity Antiochijskej (Popelárová)

Ako Dowina vstúpila do dejín Veľkej Moravy - minulosť (Krajčír)

Ako Dowina vstupila do dejín Veľkej Moravy - súčasnosť (Krajčír)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Pacienti pred parlamentom, pacienti v parlamente (píše Samo Marec)

Toto je rok 2021, toto je najlepší možný výsledok miliónov rokov evolúcie.

Komentár Nataše Holinovej

Prajeme príjemný generálny štrajk (komentár)

Požiadavka na generálny štrajk je dôkazom zdevastovaného školstva.


Už ste čítali?